sobota, 9 kwietnia 2011

Jak powstaje szkocka whisky

Szkocka whisky powstaje z ziaren jęczmienia, w przeciwieństwie do burbonu z Tennessee jakim jest Jack Daniels, który jest robiony z kukurydzy.




1. Pierwszy etap to słodowanie. Ziarna jęczmienia moczone są w wodzie przez kilkanaście godzin, odcedzane i rozrzucane po podłodze magazynu. W tym czasie pracownicy przerzucają ziarna łopatą, żeby z ziaren nie wyrosłą trawa. Cykl moczenia+odcedzania+rozrzucania powtarzany jest trzykrotnie i trwa 1 tydzień.


2. Po okresie 1 tygodnia w czasie którego skrobia w ziarnach zamieniła się w cukier (maltozę), z ziaren zaczynają wyrastać małe kiełki to oznaka, że można je zacząć suszyć gorącym powietrzem w piecach, które są w większości opalane torfem. Dzięki czemu whisky nabiera torfowego, dymnego posmaku.
(kiedyś na whisky mówiono peat-reek, co oznacza "nasiąknięta torfem")
Po wysuszeniu ziaren otrzymuje się słód jęczmienny, który jest chrupki i słodki w smaku.


3. Suche ziarna oczyszcza się i mieli na mąkę (miał). 
Miał wsypuję się do zbiornika (kadzi zaciernej), w którym miesza się go z gorącą wodą. Woda, gdy rozpuści cukry maltozowe z mąki odsączana jest i chłodzona, tak powstały płyn nazywany jest brzeczką.


4. Brzeczka jest poddawana procesowi fermentacji poprzez dodanie do niej drożdży, w kadzi fermentującej.
Drożdże zamieniają cukier zawarty w brzeczce, w dwutlenek węgla i alkohol. Proces ten trwa od 2-3 dni. Poziom alkoholu na tym etapie wynosi 7-9%.


5. W następnym etapie brzeczkę, przepompowywuje się do alembików w destylarni gdzie przechodzi przez procesy dwu lub trzy krotnej destylacji po których otrzymuje się czysty spirytus o mocy 60-70%.

Proces destylacji nadzorowany jest przez doświadczonego destylarza przy wykorzystaniu "skrzynki kontrolnej" (spirit safe).



6. Ostatni etap polega na przelaniu spirytusu do beczek dębowych. W których z biegiem czasu traci na zawartości alkoholu 40-50% i nabiera pięknego bursztynowego koloru. 
Z biegiem czasu maleje również zawartość beczki - ~15% w przeciągu 8 lat wyparowuje; nazywa się to "angel`s share" (dola aniołów).
Żeby whisky była bardziej aromatyczna rozlewa się ją także do beczek po sherry, porto lub winie.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz